Towarzystwo Absolwentów, Wychowanków i Przyjaciół

Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. J. Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim

Nie żyje Zbyszek Pacelt

Dotarła do nas smutna wiadomość. W poniedziałkowy wieczór, 4 października, w jednym z warszawskich szpitali zmarł nagle członek naszego Towarzystwa, kolega Zbigniew Pacelt – honorowy obywatel Ostrowca Świętokrzyskiego, wielokrotny mistrz Polski w pływaniu, olimpijczyk, trener mistrzów, poseł na Sejm trzech kadencji. Miał 70 lat.
.
Rodzinie i bliskim zmarłego składamy szczere wyrazy współczucia, łącząc się w bólu i żałobie.
.
zdjęcie dzięku uprzejmości redakcji LOKALNA.TV
.
*****

Zbigniew Pacelt urodził się 26 sierpnia 1951 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Był pięciokrotnym mistrzem Polski w pływaniu w stylu zmiennym na dystansie 200 metrów i raz na dystansie 400 metrów. Dwanaście razy bił rekord kraju w basenie 25-metrowym oraz osiemnaście razy w basenie 50-metrowym.Brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku (1968 r.) i Monachium (1972 r.). W pięcioboju dwukrotnie wywalczył drużynowe mistrzostwo świata. W tej konkurencji startował również na IO w Montrealu (1976 r.).

Po zakończeniu kariery został trenerem. Pod jego wodzą Arkadiusz Skrzypaszek sięgnął w Barcelonie (1992 r.) po olimpijskie złoto w pięcioboju nowoczesnym. Medal z najcenniejszego kruszcu w tej konkurencji wywalczyła również drużyna w składzie: Arkadiusz Skrzypaszek, Dariusz Góździak oraz Maciej Czyżowicz. 

Zbigniew Pacelt był członkiem Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, członkiem Krajowej Komisji ds. zwalczania dopingu w sporcie, szefem misji olimpijskiej na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Turynie (2006 r.). W 2005 r. został wybrany do Sejmu z list Platformy Obywatelskiej, parlamentarzystą był przez trzy kadencje. Przez rok zajmował stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Towarzystwo Absolwentów, Wychowanków i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. J. Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Rosłońskiego 1
Nr konta 53 8507 0004 2001 0053 5049 0001
Bank Spółdzielczy w Ostrowcu Świętokrzyskim
NIP 661 20 74665
Towarzystwo Absolwentów, Wychowanków i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. J. Chreptowiczaw Ostrowcu Świętokrzyskim - 2020
realizacja: dwarazy.com